Zintegrowany System Informacji Przestrzennej Miasta Sosnowiec
Wersja dla niedowidzących:
Moduł współrzędne


W dolnej części okna Edytora obiektów znajduje się moduł Współrzędne. Ma on postać tabeli z dwoma kolumnami X i Y. Przechowywane są w nich współrzędne punktów edytowanych obiektów. Jeden wiersz w tabeli przechowuje wartości jednego punktu. Wszystkie typy geometrii: punkt, linia i wielokąt składają się z określonej ilości wierzchołków (punktów). I tak linia prosta będzie w tym module posiadała, co najmniej dwa wiersze określające współrzędne X, Y początku i końca linii. Natomiast w przypadku wielokąta będą to, co najmniej trzy punkty (trzy wiersze). W momencie dodawania kolejnych wierzchołków do obiektu w kolumnie tej pojawiać się będą kolejne pozycje. Istnieje możliwość
wprowadzenia własnych współrzędnych wierzchołków, wystarczy wtedy wprowadzić wartości X i Y za każdym razem potwierdzając wpisaną liczbę klawiszem „Enter”. Modyfikowany punkt zostanie wtedy przesunięty do pozycji wynikającej z nowych współrzędnych. Kolejną funkcjonalnością jest możliwość wklejenia większej liczby współrzędnych ze schowka systemowego. Należy skopiować np. z arkusza kalkulacyjnego kolumny zawierające koordynaty (ctrl + C) a następnie wkleić je do listy współrzędnych (ctrl +V). Wklejone wartości zostaną wyrysowane na mapie. Kopiowane współrzędne pochodzić mogą również z plików tekstowych, gdzie do rozdzielenia wartości x i y stosuje się następujące znaki: spacja, tabulator, średnik. Kolejność wierzchołków na liście może być modyfikowania przez zaznaczenie wpisu i przeciągnięcie go w nowe miejsce. Funkcja wklejania wartości pozwala na rozdzielanie dziesiętnych wartości zarówno za pomocą przecinka jak i kropki. Dodatkowa możliwość przy edycji wierzchołków edytowanego obiektu to wklejanie współrzędnych skopiowanych z okna „Informacji o obiekcie” innego obiektu. W przypadku, gdy chcemy, aby edytowany obiekt dokładnie graniczył z innym obiektem możliwe jest skopiowanie geometrii tego drugiego i wklejenie współrzędnych do edytowanego obiektu. Możliwe jest również skopiowanie jedynie kilku wierzchołków w okienku „Informacji o obiekcie” po ich wcześniejszym zaznaczeniu z użyciem klawiszy Ctrl lub Shift. Każdy obiekt może składać się z wielu elementów. W momencie, gdy dodamy drugi element do obiektu to jego geometria ulegnie zmianie z punktu na multipunkt, z linii na multilinie lub z wielokąta na multiwielokąt. Automatycznie w przypadku typów multilinia i multiwielokąt aktywny stanie się pasek przełączania pomiędzy elementami obiektu. Umiejscowiony on jest w górnej części modułu „Współrzędne”. W module atrybuty możliwe jest używanie skrótów klawiaturowych, które w znacznym stopniu przyspieszają pracę. Zaznaczenie kilku wierzchołków obiektu (w tabeli symbolizowanych jako wiersze) dokonuje się z użyciem klawiszy „CTRL” i „SHIFT”. Użycie klawisza „DELETE” spowoduje usunięcie zaznaczonych pozycji. Natomiast za pomocą klawisza „INSERT” zostanie dodany nowy wierzchołek do obiektu za aktywnym (funkcja ta jest dostępna dla linii i wielokątów).


  Cofanie i ponawianie widoków

Zastosowanie tych funkcji w znaczący sposób ułatwia pracę w edytorze. Funkcja ta różni się od tej dostępnej w Aplikacji Podglądu Mapy. Przyciski te odwołują się do przeprowadzonych modyfikacji obiektu, a nie jak w APM do widoku mapy i zawartości legendy. W przypadku popełnienia błędu w łatwy sposób można przywrócić poprzedni wygląd i kształt obiektu.
Urząd Miejski w Sosnowcu
Aleja Zwycięstwa 20, 41-200 Sosnowiec
tel: (32) 296 0 600, faks: (32) 296 0 605
e-mail: um@um.sosnowiec.pl