Zintegrowany System Informacji Przestrzennej Miasta Sosnowiec
Wersja dla niedowidzących:
  Selekcja obiektów na podstawie atrybutów


Przycisk ten uruchamia okno konstruktora zapytań logicznych do bazy danych. Jeżeli użytkownik wskazał więcej warstw aktywnych, zostanie on poproszony o doprecyzowanie wyboru jednej z nich. Po dokonaniu wyboru, program automatycznie przechodzi do formularza konstruowania zapytań logicznych. Przeznaczony on został do selekcji obiektów za pomocą warunków nakładanych na atrybuty niegeometryczne. Aplikacja wyświetla formularz jak na poniższym rysunku (tu: zapytanie o działki).
Górne menu okna składa się z trzech rozwijalnych pasków. Za pomocą pierwszego ustawiamy atrybut, według którego będziemy wyszukiwać. Drugim - określamy operator logiczny zapytania. Trzeci pasek pozwala wybrać konkretną postać atrybutu z dynamicznie budowanego słownika, lub umożliwia wprowadzenie bezpośrednio do pola tekstowego odpowiedniej wartości (na przykład powierzchni w m2). Wygląd rozwijalnych pasków zależy bezpośrednio od:
 
• atrybutów zapisanych w hurtowniach danych i udostępnionych przez administratora systemu,
 
• charakteru wybieranych atrybutów (wartości liczbowe, numery, tekst)
 
• powtarzalności danych (wybór ze słownika, lub ręczne wpisanie z klawiatury).

Dla przykładu, zilustrowano obok różne wersje paska operatorów logicznych. Poniżej pasków znajduje się pole bieżącej prezentacji zatwierdzonych warunków. Pod nim umiejscowiony został przełącznik ustalający, czy spełnione muszą być wszystkie warunki, czy którykolwiek z nich. Na samym dole formularza komponowania zapytań znajdują się dwa rzędy przycisków. Wyżej położony, zawiera funkcje umożliwiające działania na tworzonych zapytaniach. Można dodać skomponowany warunek, usunąć go z pola zatwierdzonych, połączyć dwa lub więcej z nich albo też zmienić w razie potrzeby. (w celu łączenia zalecane jest użycie klawiszy „CTRL” oraz „SHIFT”) Po zastosowaniu „Połączenia” ostatni przycisk zmienia się, umożliwiając pierwotne „rozdzielenie” scalonych warunków.

Końcowy rząd przycisków służy do zatwierdzenia skonstruowanego zapytania. Mamy tu do wyboru: 
 
• wykonanie nowej selekcji – likwiduje wszystkie poprzednie, realizując bieżącą,
 
• rozszerzenie istniejącej – służy do dodania selekcji określonej zapytaniem do już wybranych obiektów,
 
• zawężenie – spowoduje geometryczne zawężenie dowolnej bieżącej selekcji selekcją określoną pytaniem. Obiekty wybrane uprzednio i wybierane w tej chwili mogą, więc należeć do innych kategorii, jak np. budynki i działki (wybieranie budynków spełniających kryterium A i położonych w całości na działkach spełniających kryterium B, przy czym analizę położenia ISDP dokonuje po współrzędnych),
 
• przecięcie – oprócz nowej selekcji, ISDP wybiera z poprzedniej elementy przecinające się z nią.
 
Dodatkowo można zaznaczyć, aby system po wykonaniu operacji zachował istniejącą selekcję na pozostałych warstwach oraz dopasował mapę do wyniku bieżącego zapytania. Konstruowanie zapytania logicznego odbywa się w następującej kolejności:
 
• wskazanie, na rozwijalnym pasku, określonego atrybutu,
 
• wybór operatora logicznego (mniejszy, mniejszy lub równy, równy, różny, większy lub równy, większy, koniunkcja, alternatywa, negacja, jeden z, żaden z, itp.),
 
• wskazanie wartości atrybutu z listy słownika lub wprowadzenie go do pola tekstowego bezpośrednio z klawiatury, dla atrybutów typu data/czas istnieje możliwość wyboru wartość z kalendarza,
 
• ewentualne powtarzanie tych operacji celem dodania nowych warunków,
 
• odpowiednie skonfigurowanie warunków za pomocą dostępnych funkcji działań na tworzonych zapytaniach,
 
• wybranie jednego z przycisków inicjujących zapytanie – „Nowa”, „Rozszerz”, „Zawęź”, „Przetnij”.

W przypadku wybrania opcji zawężenia lub przecięcia, aplikacja przechodzi do nowego okna - pokazanego poniżej (wygląd zależy od posiadania przez użytkownika dostępu do modułu buforowania). W górnej jego części określamy dane, z którymi przeprowadzona będzie analiza (np. przecięcie). Możemy wybrać bufor, (jeżeli został wcześniej utworzony) lub jedną z warstw, na której dokonano uprzednio selekcji. Następnie w dolnej części okna ustawiamy, jeżeli jest taka potrzeba, parametry buforowania obiektów z bieżącej selekcji i potwierdzamy przyciskiem "OK".

Należy zwrócić uwagę, że selekcja zapytaniem logicznym nie różni się funkcjonalnie od selekcji prostokątem, okręgiem czy przez wskazanie. Oczywiste różnice w użyciu poszczególnych mechanizmów wyboru wynikają z różnic technicznych i narzędzi ich realizacji. Funkcjonalność zaś jest identyczna i niezależnie od sposobu selekcji obiekty wybrane zawsze zostają wyróżnione odpowiednim kolorem a dane na ich temat są dostępne przez wybór przycisku „Lista wybranych obiektów”.
 
Uwaga! Zapytania łączone, przecinane lub zadawane dla dużej liczby obiektów mogą powodować dłuższy okres oczekiwania na odpowiedź serwera (wynik), możliwe jest ograniczenie maksymalnego czasu trwania analizy geometrycznej (limit może być zmieniony w rejestrze, domyślnie to 180 sekund), po przekroczeniu tego czasu operacja kończy się błędem.
Urząd Miejski w Sosnowcu
Aleja Zwycięstwa 20, 41-200 Sosnowiec
tel: (32) 296 0 600, faks: (32) 296 0 605
e-mail: um@um.sosnowiec.pl